Menu
Moje konto
Szukaj
Koszyk
0

Psychologia kolorów – jak oddziałują na nas barwy?

Kolory mają ogromną moc, wpływając na nasze uczucia i decyzje. Jeśli wejdziesz do pokoju lub otworzysz stronę internetową, twój mózg przetworzy kolory przed jakimikolwiek słowami lub kształtami. Przemierzamy świat kolorów, odbierając nieustanny podświadomy strumień sygnałów i informacji emocjonalnych. Sprawdź, jak określone barwy będą na Ciebie oddziaływać we wnętrzu.

Kolor czerwony

Uznawany za najsilniej stymulujący ludzki organizm. Barwa ta doda Ci energii i pobudzi do działania. Należy jednak uważać, bo w przypadku gorszego samopoczucia, czerwień może je pogłębić. „Jest to kolor, który pobudza nas fizjologicznie, czyli między innymi podnosi się nam ciśnienie krwi, serce szybciej bije, szybciej mrugamy powiekami. Ta barwa stawia nas na baczność, powoduje, że jesteśmy zdeterminowani, mamy dużo poweru, motywacji. Czerwony jest jednak na tyle silny, że (…) kiedy będziemy trochę emocjonalnie in minus, to on może spowodować, że poczujemy się gorzej ” – wyjaśnia specjalista ds. visual merchandisingu i psychologii koloru, dr Marek Borowiński.

Kolor zielony

Powszechnie określany jako kolor nadziei, kojarzący się jednoznacznie z przyrodą. Zastosowanie tej barwy we wnętrzu odpręża i relaksuje. Ten kolor oznacza świeżość, bezpieczeństwo i harmonię. Zielony jest kojący dla oczu i powoduje najmniejsze zmęczenie oczu, przypominając ludziom liście i drzewa. Jest również kojarzony z pieniędzmi, szczęściem i sygnałem „idź” dla sygnalizacji świetlnej, a te cechy jednoznacznie wskazują, że warto zastosować go w miejscu pracy.

Kolor niebieski

Odcienie koloru niebieskiego we wnętrzu poprawiają nastrój i wyciszają. Barwa ta odpowiada za kreatywność, twórcze rozwiązywanie problemów, wrażliwość i intuicję. Budzi skojarzenia z bezkresem morza, niebem i przestrzenią. Jest to kolor ceniony zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Kto powinien szczególnie pomyśleć o ścianach w odcieniu niebieskim? „Powinny się otaczać nim osoby, które z zawodu są pisarzami, grafikami, ci, którzy mają olbrzymi poziom kreacji u siebie w pracy, dlatego że to oddziałuje na prawą półkulę mózgową” – tłumaczy dr Marek Borowiński.

Kolor fioletowy

Fiolet kojarzy się ludziom z królewskością i luksusem. To także kolor magii. Nienaturalność może sprawić, że fiolet będzie wydawał się tajemniczy. Wielu osobom równoznacznie kojarzy się również z przyjemnością. Beż wątpienia jest to bardzo ciekawy odcień, który może nadać wnętrzu niezwykle ciekawego charakteru. Co ciekawe, stonowane odcienie fioletu są stosowane w terapiach przezwyciężania lęków i fobii. Mocniejsze odcienie pobudzają natomiast kreatywność.

Kolor żółty

Kojarzący się ze słońcem odcień żółty to radosny kolor, który ożywi wnętrze, a nas samych pobudzi do optymizmu i chęci działania. Dr Marek Borowiński zwraca ponadto uwagę, że barwa ta pozytywnie wpływa na pracę ludzkiego mózgu – w otoczeniu żółtych ścian myślimy kreatywnie, lepiej nam idzie nauka, jesteśmy też w stanie zapamiętać więcej tekstów. Wybór koloru żółtego do pokoju dziecka będzie wzmagał jego rozwój i zbawiennie działał na samopoczucie pociechy.

Kolor pomarańczowy

Kolejny odcień, który wzbudza pozytywne reakcje i emanuje optymizmem oraz ciepłem. W ujęciu terapeutycznym (chromoterapia), kolor ten od wieków jest używany do leczenia płuc i zwiększania
poziomu energii. Barwa pomarańczowa wywołuje również pobudzenie, żywiołowość i entuzjazm. Jednak ze względu na swoje powiązania z jesienną porą (liśćmi i dyniami), może również kojarzyć się z melancholią.

Kolor różowy

Róż kojarzy nam się z młodością, niewinnością i dziecięcą słodyczą. Może również reprezentować kobiecość, pielęgnację i miękkość. To ciepły odcień, który wiele osób utożsamia z troską, współczuciem i serdecznością. W naturze spotykamy różowy kolor w kwiatach. W kontekście wystroju wnętrz, różowa barwa nastraja optymistycznie i sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Warto jednak ten kolor zestawić z innym odcieniem, by nie stał się zbyt dominujący.

Kolor brązowy

Podobnie jak pień drzewa, brąz wywołuje uczucie siły i stabilności. Ale jednocześnie brąz może wydawać się nudny i bezpieczny. Złe i nadmierne wykorzystanie odcienia brązowego we wnętrzu sprawi, że będzie ono przygaszone i przytłaczające. Kolor brązowy należy więc połączyć z innym, bardziej aktywnym odcieniem.

Kolor czarny

Czerń to bez wątpienia kolor bardzo modny i odważny w świecie wystroju wnętrz, ale czy nadający się dla każdego? Kolor czarny kojarzy się z mocą, tajemniczością i powagą. Ale to również barwa smutku, śmierci, pogrzebów i kruków. To kolor, którego bronią goci, punk rockowcy i metalowcy, niosący ze sobą nutę niepokoju, bólu i cynizmu. Kiedy czujesz silną więź ze swoją mroczną stroną, czerń może być solidną opcją do wyrażenia siebie i znalezienia ukojenia w prywatnej przestrzeni. Należy jednak uważać, by taka tonacja wnętrza nie okazała się zbyt przytłaczająca i depresyjna.

Kolor biały

Symbol uniwersalności i neutralności. Nic więc dziwnego, że jest to najchętniej i najczęściej wybierany kolor do malowania wnętrza. Stwarza poczucie świeżości, lekkości i przestrzenności. Działa uspokajająco i pozwala się zrelaksować. Kojarzy się z prostotą, czystością i sterylnością. Dlatego też przyzwyczailiśmy się do jego widoku w szpitalach.